Jak čistit výrobníky ledu

Publikováno 2. 5. 2016

Pokud výrobník ledu vyrábí led, obvykle mu obsluha nevěnuje větší pozornost. Tím, že ve výrobníku cirkuluje studená voda málo koho napadne, že je třeba u výrobníku ledu provádět pravidelnou údržbu pomocí speciálního čistícího prostředku pro odstranění vodního kamene a dezinfekci potrubí, trysek, čerpadla a zásobníku ledu. V neposlední řadě je třeba čistit ventilátor, který se zanáší prachem a jinými pevnými částicemi.

Vodní kámen - jak již monoho specialistů řeklo: "vodní kámen je prevít" . Ve vaší lokalitě máte jistě povědomost o přibližném stupni tvrdosti vody, nebo minimálně víte, za jak dlouho se vám zanese vodním kamenem varná konvice. S touto informací je možné stanovit interval pravidelného čištění výrobníku ledu. Zajistíte tím:

  • správnou funkci čerpadla
  • průchodnost trysek
  • maximální výrobní kapacitu
  • dokonalý tvar ledu
  • led je čirý

Vodní šlem - pomalu ale jistě ulpívá na povrchu všude tam, kde se dostane voda a je zdrojem bakteriálního znečištění a hygienické závadnosti ledu. Jeho velké množství ve výrobníku, a zejména v částech čerpadla, má za vinu nesprávnou funkci výrobníku ledu, snížení výrobní kapacity a kalný nebo deformovaný led. Z hlediska výskytu vodního šlemu ve výrobníku a jeho vlivu na hygienickou nezávadnost ledu je vhodné čištění provádět 1x za 4 - 6 týdnů, v letních měsících může být tento interval i kratší.


SIMAG pro tyto účely vyvinul chemický prostředek na čištění výrobníků ledu:

PROSTŘEDEK K ČIŠTĚNÍ VÝROBNÍKŮ LEDU 0,5 l (001009 00)
PROSTŘEDEK K ČIŠTĚNÍ VÝROBNÍKŮ LEDU 1 l (001009 01)
PROSTŘEDEK K ČIŠTĚNÍ VÝROBNÍKŮ LEDU 5 l (001009 02)